12 stycznia 2023

JAK WYBRAĆ WYSOKOGATUNKOWĄ PAPĘ TERMOZGRZEWALNĄ? 

Papy jako element pokryć dachowych sprawdzają się znakomicie dzięki łatwości montażu, szczelności, trwałości oraz przystępnej cenie. Doprowadziło to do sytuacji, w której firmy prześcigają się w ofertach i stosowanych technologiach.

Jaka papa na dach płaski sprawdzi się najlepiej?

Którą wybrać?

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie.

1. Budowa

Papa termozgrzewalna powinna składać się z kilku warstw: nośnej, izolacyjnej, wierzchniej oraz spodniej. Taka budowa sprawia, że zyskuje swoje nieprzeciętne właściwości. Jeśli chodzi o papy termozgrzewalne ranking konsumencki nie pozostawia żadnych wątpliwości: pokrycie wielowarstwowe jest obecnie najpopularniejszym sposobem pokrywania dachów. Wynika to z dobrego poziomu zabezpieczenia dachów.

2. Grubość

Dostępne na rynku warstwy papy posiadają standardowo od 2 do 5 mm grubości. Odpowiada to bezpośrednio za parametry wytrzymałościowe i izolacyjne powstających dachów. W kwestii takiej, jak papa termozgrzewalna grubość musi więc wynosić przynajmniej 4,5 mm. Im więcej, tym lepiej!

3. Gramatura osnowy

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi zależy również od gramatury osnowy. Przyjmuje się, że co najmniej 200 g/m² powinno wystarczyć. Jednak zapewnienie najlepszych właściwości papy wymaga inwestycji w większą gramaturę, np. 250 g/m².

4. Elastyczność

Zbyt sztywna papa potrafi pękać w narożnikach, jeśli zostanie wystawiona na zbyt niską temperaturę. Dlatego trzeba sprawdzić zawartość polimeru w produkcie oferowanym przez producenta. Wystarczająca jego ilość pozwala na wykonywanie narożników nawet przy 40ºC.

5. Izolacja

Za szczelność i hydroizolację odpowiada warstwa bitumiczna, nazywana też po prostu asfaltem. Może on być oksydowany (poniżej 0ºC traci jednak swoją elastyczność) lub modyfikowany APP (cechuje się sporą wydłużalnością oraz temperaturą spływania 150ºC). Najlepsza papa termozgrzewalna posiada jednak asfalt modyfikowany SBS. Jego temperatura spływania wynosi 120ºC, czyli mniej niż APP, ale nadrabia wydłużalnością na poziomie 2000%, temperaturą łamania do -20ºC i znakomitą elastycznością – 65%. Jest więc najkorzystniejszym rozwiązaniem dla dachów płaskich.

Dobra papa termozgrzewalna tylko od zaufanych producentów

Na koniec warto dodać o znaczącym ułatwieniu przy wyborze termozgrzewalnych pap. Niektórzy producenci wyróżniają się dbałością o wysokogatunkowe materiały i stosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Oferują więc naprawdę dobre papy termozgrzewalne.

Więcej informacji o producentach oraz zaletach ich produktów można uzyskać podczas kontaktu z rzetelnymi, działającymi na rynku od wielu lat sprzedawcami. Ich doświadczenie pomoże odnaleźć papy najlepiej odpowiadające wymaganiom.