12 stycznia 2023

DACHÓWKI CERAMICZNE CZY BETONOWE?
5 RÓŻNIC W MATERIAŁACH

Dachówki stanowią jeden z najstarszych i jednocześnie wciąż najczęściej stosowanych sposobów na pokrycie dachu. Rozwiązanie to doceniane jest przede wszystkim za wieloletnią wytrzymałość na czynniki zewnętrzne w połączeniu z wysoką estetyką.

Decydując się jednak na produkt tego rodzaju, w pierwszej kolejności staniemy przed dylematem: wybrać dachówki ceramiczne czy betonowe?

Podobieństwa i różnice pomiędzy dachówkami betonowymi a ceramicznymi.

Oba wspomniane rodzaje dachówek odznaczają się bardzo podobnymi parametrami wytrzymałościowymi. Ponadto oba są również w podobnym stopniu odporne na oddziaływanie mrozu czy wilgoci. Dużych odmienności próżno szukać także w ich wadze czy wyglądzie, ponieważ współcześnie funkcjonujące rozwiązania techniczne są na tyle zaawansowane, że w jednym i drugim przypadku pozwalają uzyskać niezwykle zbliżony efekt. W czym więc tkwi różnica pomiędzy dachówkami ceramicznymi a betonowymi? Zawiera się ona w detalach.

1. Wygląd

Jak wspomnieliśmy, dachówki betonowe nie odbiegają w żadnym istotnym stopniu wyglądem od swoich ceramicznych odpowiedników. To prawda, różnica jest subtelna, ale jednak istnieje. Porównując je ze sobą z bliskiej odległości (nie większej niż metr) dachówki ceramiczne w zdecydowanej większości przypadków wypadną lepiej od wyrobów wykonanych z betonu. Przy większych dystansach różnice te niemal zupełnie się zacierają.

2. Parametry wytrzymałościowe oraz współczynnik nasiąkliwości

Mimo dość dużych podobieństw w tym zakresie, przy precyzyjnym porównywaniu rywalizację w tej kategorii wygrywają produkty betonowe. Są nieznacznie mniej nasiąkliwe oraz – zgodnie z obowiązującymi normami – muszą wytrzymywać nacisk wynoszący co najmniej 2000N (w przypadku wyrobów ceramicznych jest to tylko 1200N).

3. Płaskość powierzchni

Dachówki betonowe wygrywają również w tej kategorii. Wyroby te niemal zawsze odznaczają się idealnie równą powierzchnią. Nie zawsze tak to wygląda w przypadku wariantów ceramicznych, w przypadku których czynnik ten uzależniony jest od profesjonalizmu producenta.

4. Trudność montażu

Jeśli chodzi o pokrycia dachowe rodzaje, o których wspomnieliśmy, różnią się też cechami konstrukcyjnymi. Glina w przeciwieństwie do betonu umożliwia uformowanie relatywnie drobnych elementów, w związku z czym oba te warianty dachówek posiadają inaczej uformowane użebrowanie oraz zamki boczne. Ponadto dachówki cementowe są pozbawione zamków górnych. Fakt ten sprawia, że co do zasady pokrycia betonowe łatwiej jest dekarzowi zainstalować.

5. Cena

To ostatni czynnik odróżniający od siebie dachówkę ceramiczną i betonową. Drugi rodzaj jest zwykle nieco tańszy, ze względu na konieczność wytworzenia przez producenta niższej temperatury podczas wypalania.