12 stycznia 2023

DACH W DOMU PASYWNYM.
JAK ZAPEWNIĆ WŁAŚCIWĄ IZOLACJĘ WYBIERAJĄC POKRYCIE DACHOWE?

Odpowiedni stopień izolacji termicznej jest kluczowym czynnikiem, aby dom energooszczędny spełniał swoje specyficzne funkcje w postaci minimalizowania kosztów użytkowania. Dotyczy to w szczególności dachu, w przypadku którego nieodpowiednio wyizolowana konstrukcja może przełożyć się na generowanie bardzo dużych strat cieplnych.

O ile jednak dobór materiałów budowlanych czy technik wykonania zewnętrznych ścian oraz fundamentów dla domu pasywnego bywa stosunkowo łatwym zadaniem, o tyle decyzja w zakresie specyfiki jego dachu nastręcza wielu wątpliwości i problemów.

Dom pasywny izolacja – jaki materiał wybrać?

Spośród licznych dostępnych na rynku rozwiązań przeznaczonych do izolacji termicznej dachów, płyty warstwowe stanowią jeden z najczęściej wybieranych wariantów przez właścicieli domów pasywnych. Panele tego rodzaju, posiadające rdzeń wykonany z wełny mineralnej, cieszą się szczególnym uznaniem, ponieważ stanowią one doskonałą opcję do pokrycia praktycznie dowolnych nieruchomości o dachach zarówno płaskich, jak i skośnych.

Do ich głównych zalet zaliczyć należy wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, wieloletnią trwałość, prostotę instalacji, zredukowaną w porównaniu do konkurencyjnych materiałów wagę oraz grubość, a także fakt, że są w pełni bezpieczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego.

Jeśli chodzi o dom pasywny dach ocieplony płytami warstwowymi o opisanych właściwościach, pozwala znacząco zmniejszyć ilość zużywanej energii i zredukować do zera występowanie mostków cieplnych, co przekłada się na istotny poziom oszczędności.

.

Izolacja dachu – w jaki sposób oraz kiedy wykonać?

Izolacja domu pasywnego możliwa jest do przeprowadzania w dowolnym momencie roku, jednak przed jej rozpoczęciem trzeba upewnić się, czy elementy konstrukcyjne znajdują się w odpowiednio dobrym stanie. Jeśli tak, przechodzimy do montażu materiałów termoizolacyjnych. Przebieg tego procesu uzależniony będzie od tego, na jaki konkretnie rodzaj surowca się wcześniej zdecydowaliśmy. Zwykle rozpoczyna się on od krawędzi dachu i dalej – aż do pokrycia całej konstrukcji – postępuje w jednym kierunku. Optymalnie zacząć od tej krawędzi, od której strony najczęściej można spodziewać się wiatru.

Wykonując izolację dachu przeznaczonego na dom pasywny, powinniśmy pamiętać o układaniu materiałów w taki sposób, aby eliminować mostki termiczne mogące występować w pobliżu krokwi. Dodatkowo konstrukcji należy zapewnić też odpowiednią wentylację, co najczęściej uzyskuje się poprzez dobór wysokoparoprzepuszczalnych materiałów. Przy zastosowaniu odpowiedniego ocieplenia, finalny wybór rodzaju pokrycia będzie miał znaczenie drugorzędne, w związku z czym uzależniony będzie przede wszystkim od naszych preferencji.