6 grudnia 2022

CZYM NALEŻY KIEROWAĆ SIĘ
PRZY WYBORZE SYSTEMÓW RYNNOWYCH?

Skuteczny system odprowadzania deszczówki z dachu stanowi obowiązkowy element wyposażenia budynku – chroni przed powstawaniem nieestetycznych zacieków na elewacji czy odkształceniami chodników oraz podjazdów. Rodzaj rynny może jednak się różnić, w zależności od typu pokrycia dachowego, możliwości konstrukcyjnych czy pożądanej funkcjonalności.

Jakie są ogólne zasady doboru rynien?.

Jakie rynny do dachu? Odpowiedni rozmiar rynien.

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu optymalnego systemu, jest wielkość rynien. O tym, jaka średnica rynny na dach będzie najlepsza, decyduje między innymi jego powierzchnia. W domach jednorodzinnych instaluje się głównie rynny w rozmiarze 125×90 mm, dzięki czemu całość konstrukcji wygląda estetycznie, a woda jest prawidłowo odprowadzana.

W budownictwie przemysłowym stosuje się zazwyczaj systemy o wielkości 150×90 mm – wielkie hale produkcyjne czy inne budynki o dużej powierzchni dachu oznaczają też większą ilość deszczówki, spływającej do rynien. Najważniejsza zasada jest taka, że im większa powierzchnia dachu, tym przekrój rynny powinien być głębszy, podobnie jak średnica rur spustowych.

Materiały na rynny – jaki najlepszy?

Instalacja przy dachu powinna odznaczać się dużą wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, silny wiatr czy promienie słoneczne. Rynny wymienia się raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, dlatego muszą zostać wykonane z dobrej jakości tworzyw, odpornych na odkształcenia oraz korozję. Jednym z najczęściej polecanych materiałów okazuje się stal, zazwyczaj emaliowana dodatkowo ochraniającą powłoką, która nadaje rynnom estetyczny wygląd.

Do produkcji rynien używa się stali ocynkowanej, powlekanej obustronnie poliuretanem. Solidnie przymocowane rynny dachowe ze stali przetrwają nawet osuwające się fałdy śniegu czy lodu i będą dobrze się prezentować latami. Można stosować je do praktycznie każdego rodzaju dachówek oraz elewacji.

ZOBACZ NASZE PRODUKTY

Rodzaj spadku a zasady doboru rynien

Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj spadku danego dachu. Popularne w Polsce są między innymi dachy dwuspadowe, czterospadowe, kopertowe oraz przyczółkowe. Ich konstrukcja pozwala na skuteczne osuwanie się wody do rynien zamontowanych na krańcach każdego ze spadków i odprowadzanie jej do rur spustowych. Problem powstaje jednak w przypadku budynków z płaskim dachem, do którego należy zamontować specjalny system odprowadzający. W tym przypadku pomocny okaże się kalkulator odwodnienia dachu płaskiego, który wskaże ilość wody, jaka może być oddawana z danej powierzchni. Podczas doboru najlepszego układu rynnowego bierze się pod uwagę między innymi natężenie opadów deszczu dla danej lokalizacji, wpusty o odpowiedniej wysokości zalania oraz szczelna hydroizolacja, chroniąca elewację.

Montaż systemu rynnowego warto powierzyć specjalistom, którzy przeprowadzą dokładne pomiary i tym samym pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z przelewaniem się wody czy przeciekaniem instalacji.

———————-