Inwestycja
w solidne rozwiązania

Jak czyścić i konserwować pokrycie dachowe, by służyło przez lata?

Jakość pokrycia dachowego odpowiada przede wszystkim za jego szczelność. Warto więc co jakiś czas wybrać się na dach oraz ocenić jego stan techniczny. Chociaż raz w roku w okresie wiosennym należy też zadbać o czyszczenie dachu i instalacji odprowadzania deszczówki. Poniżej kilka porad, jak powinna wyglądać konserwacja dachu płaskiego oraz spadzistego pokrytego konkretnymi materiałami.

Jak zadbać o dachówki?

Dachówki należą do najtrwalszych elementów połaci dachowej. Są bardzo odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. W zasadzie jedynym zagrożeniem dla ich struktury są uszkodzenia mechaniczne. Warto przynajmniej raz w roku sprawdzić, czy na dachówkach nie pojawiają się wykruszenia albo pęknięcia. Wówczas należy je bezwzględnie wymienić na nowe. Jeśli zauważymy na dachówkach grzyb lub mech, to znak, że potrzebne będzie mycie połaci. W tym celu warto zaopatrzyć się w preparaty do czyszczenia dachu i miękką szczotkę.

Konserwacja dachu z blachy

Blacha falista lub trapezowa na połaci dachowej to materiał, który łatwo jest utrzymać w odpowiedniej czystości. Dachy wykonane z blachy można myć oraz czyścić przy pomocy miękkiej szczotki i wody z detergentem. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na miękkość włosia, które nie powinno ścierać zewnętrznej powłoki zabezpieczającej. Wybierając środki do mycia dachów z blachy, należy zadbać o to, żeby były to preparaty przeznaczone właśnie do takich materiałów pokrycia dachowego.

Konserwacja pokrycia z papy

Pokrycia bitumiczne można myć za pomocą wody pod ciśnieniem, jednak nie zaleca się ich szczotkowania. Z wymienionych materiałów, papa charakteryzuje się najmniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Tym bardziej warto częściej wykonywać przeglądy dachu pokrytego w ten sposób. Z biegiem czasu takie pokrycie staje się bardziej sztywne, co może powodować pęknięcia albo odklejanie się łączeń. W takim przypadku należy sięgnąć po smarowidło do papy. 
 
Uszkodzone miejsce trzeba oczyścić, a powstały pęcherz naciąć i odgiąć kawałki papy. Gotowa masa renowacyjna do papy powinna być nałożona od spodu przeciętego fragmentu pokrycia. Warstwę ochronną nakłada się także na zewnętrznej części, która zasłoni miejsce łączenia. Dobry renowator do papy jest odporny na wilgoć oraz może być nakładany także podczas niepewnej pogody. Całkowity czas schnięcia zależy od warunków atmosferycznych i zazwyczaj nie przekracza kilku dni. W przypadku, kiedy na dachu znajduje się więcej uszkodzeń, warto zdecydować się na bardziej radykalny zabieg, czyli smołowanie dachu.
Skontaktuj się z nami.
Znajdziemy rozwiązanie na Twój dach.


SIEDZIBA FIRMY
tel. 62 501 20 22
kom. 501 450 509


ODDZIAŁ PLESZEW
tel. 62 742 72 12
kom. 509 953 601
lub wyślij formularz